5 Gezegen ve Ay, Gökyüzünde Aynı Anda Gözlemlenebilecek

Gökyüzü meraklıları, birkaç ay önce 2040 yılından önce bir daha gerçekleşmeyecek bir beşli gezegen buluşmasını gözlemleme şansı elde etmişti. Bu şansı kaçırdıysanız,farklı gezegenlerden oluşan bir beşli daha hizalanmaya hazırlanıyor.

Jüpiter, Merkür, Venüs, Uranüs ve Mars, 25-30 Mart tarihleri arasında Ay ile birlikte gökyüzünde beraber poz verecekler. Peki bu 5 gezegeni Ay ile birlikte nasıl gözlemleyebilirsiniz?

Beş gezegeni gözlemlemek için en iyi şartlar:

Beş gezegeni aynı anda gözlemlemek istiyorsanız, gökyüzü sevdalılarının uyduğu genel kurala uymalısınız. Gözlem yapacağınız zaman gece olmalı ve ufku net bir şekilde görebilmelisiniz.

Beş gezegen arasından çıplak gözle bile kolayca seçebileceğiniz gezegen ise Merkür olacak. Merkür, gökyüzünde Ay’dan sonraki en parlak cisim olacak. Özellikle Uranüs’ü görmek içinse dürbün veya teleskoba ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gezegenleri, Sky Tonight veya SkySafari gibi mobil uygulamaları telefonunuza yükleyerek takip edebilirsiniz. Böylece gezegenlerin konumlarını gerçek zamanlı olarak görebilir, gece nereye bakacağınızı bilebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*