Borsada düşüş hızlandı

Investing.com – BİST 100 endeksi %2,5 kayıpla 4.690 puana, bankacılık endeksi ise %3 üzeri kayıpla 4.350 puana geriledi.

Yılın ilk çeyreğinde %12 değer kaybederek pandemi sonrası en kötü çeyreği geçiren BIST 100 endeksi, Nisan ayına da düşüşle başladı. 2022’de 197 oranında rekor artış gösteren endekste, 2023 yılında yaşanan değer kaybında TL fonlama oranlarındaki yükseliş, alınan önlemler ve özellikle KKM’deki sınırların kaldırılması yatırımcının alternatiflere yönelmesinde etkili oldu.

Mart ayında gelişen ülke piyasalarında yükseliş yaşandı ve MSCI gelişen ülke endeksi %3,5’in üzerinde primlendi. Fakat BIST 100 endeksi ayı düşüşle kapatarak negatif ayrıştı. Bugün itibarıyla endeksin sene başı düşüş oranı %14,5’e yükseldi.

Bankalarda düşüş var

Yılın ilk çeyreğinde %11 gerileyen bankalar, bugün de düşüşüne devam ediyor. Borsanın öncü endekslerinden olan sınai endeksi bu yıl %12,7 oranında faktöring endeksi kaybını %30’a çıkardı.

Yüksek faiz mevduata ilgiyi canlı tutuyor

Aralık 2021’de uygulamaya koyulan ve geçtiğimiz günlerde de üst sınırı kaldırılan Kur korumalı Mevduatlarda bankaların verdiği faizler %20’ye yaklaştı. Ancak bankaların kredi faiz oranlarının da yükseliyor olması piyasalarda politika faizi ile uygulanan faiz arasındaki makası da oldukça açıyor. Faizin yüksek olması borsa yatırımcısını temkinli davranmaya itiyor, öte yandan mevduat cazibesi de bu kanalın tercihini destekliyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir