Çiçek Nene’nin buğdayına koruma

ARTVİN’in 1915’te Rus saldırılarına karşı gönüllü birlikler tarafından savunulan Şavşat ilçesinde büyük direnişin Nene Hatun’u Çiçek Nene, bugün bambaşka bir gönüllülük hareketiyle anılıyor. Çiçek Nene’nin döl buğdayına koruma getiriliyor. 108 yıldır doğallığını koruyarak, coğrafi işaret alma aşamasına gelen döl buğdayını korumak için yeni bir projenin yolda olduğu kaydedildi. Projenin sahibi Botaş Uluslararası Projeler ve İş Geliştirme Daire Eski Başkanı ve Artvin Bağımsız Milletvekili Adayı Arif Ataman. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Ataman, Çiçek Nene’nin torunları olarak döl buğdayını korumaya kararlı olduklarını söyledi.

Arif Ataman

MİLİS KUVVETLERİ DOYURAN EKMEK

Birinci Dünya Savaşı’nda gönüllülerden oluşan Milis kuvvetleri doyuran ekmeklerin döl buğdayından yapıldığını belirten Ataman, “Ata tohumu projemiz, bugünün ve geleceğin gıda savaşlarında da kurtuluşumuz olacak. Türkiye’nin ata tohum yetiştiriciliğinde Artvin’in lider ve örnek şehir olmasını istiyoruz. Artvin’de ata tohumu sıkıntısı yok, aksine bolca ata tohumu var. Çünkü tarım Artvin’de ticari maksatla değil; daha çok ailelerin kendi ihtiyaçlarını karşılamak için yapılıyor. Yani el değmemiş, genetiği ile hiç oynanmamış tohumlar hala Artvin’de bulunuyor. Aslında Artvin’de ata tohum üzerine mikro ölçekli projelerle ata tohuma ilgi çekilmiş durumda, gayet de başarılı münferit yerel çalışma örnekleri görmekteyiz” dedi.

GELİR KAYNAĞI OLABİLİR

Halkın da ilgisine dikkat çeken Ataman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu an bu projeler gönüllük esasına dayalı yürütülüyor. Ata tohumu yetiştiriciliği ve bu tohumların önemi, henüz ARTVİN ekonomisine büyük güç sağlama aşamasında değil. Biz yürüteceğimiz projeler ile bu tohumların Artvin ekonomisine katkısını hedefliyoruz. Bunu gönüllülükten öteye götürerek destek ve teşviklere sistemli şekilde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Geniş ölçekli projeler ile kıyıda köşede kalmış ata tohumlarımızı da ortaya çıkarmak istiyoruz. Çünkü bu tohumların korunmasının ötesinde çoğaltılması ve halka gelir sağlaması da gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir