Emekli maaşına yılbaşından önce zam yapılacak mı? Erdoğan ‘inşallah’ dedi, Bahçeli ‘enflasyon üstünde zam’ çağrısı yaptı

Yüksek enflasyon karşısında en büyük sıkıntıyı çeken kesimin başında emekliler geliyor. Temmuzda memura yapılan seyyanen zamdan nasibini alamayan emekliler yüzde 25 zamla yetinirken, en düşük emekli maaşı olan 7 bin 500 lira alan 9 milyona yakın emeklinin ise cebi 1 lira dahi zam görmedi. Emekli maaşlarında yapılmayan artışa zaman zaman Cumhur ittifakı ortaklarından bile itiraz geldi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Meclis açılışında gazetecilerin “Yılbaşından önce emeklilere zam olacak mı?” sorusuna “İnşallah” yanıtı vermişti. Bugün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında emeklilere enflasyon üzerinde zam çağrısı yaptı.

Seçimlerin ardından Cumhur İttifakı paydaşları arasında en büyük fikir ayrıklarından biri emekli maaşları oldu. Cumhur İttifakı için de yer alan partiler, emeklilere düzgün bir zam yapılmamasını sık sık gündeme taşıdı.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emekli zammı için yılbaşını işaret etmesine “Emeklilerimizin yıl başına kadar bekleyecek durumu kalmamıştır” diye çıkış yaparken, HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu da emekli maaşarına en az 5 bin lira seyyanen zam talep etti.

“BAŞKA SEÇENEK KALMAMIŞTIR”

Gazete Pencere’de yer alan habere göre Temmuz ayında da emeklilere seyyanen zam isteyen Devlet Bahçeli, bugün partisinin grup toplantısında ise emeklilere ilişkin olarak şu çağrıyı yaptı:
“Enflasyonla mücadelede başarılı sonuçlar alınmaktadır. Herkesin ortak şikayeti olan hayat pahalılığı günden güne tesirini kaybedecektir. Sayıları 16 milyonu bulan emeklilerimizin insanca ve huzur içinde yaşayacakları bir ücret düzeyine kavuşmalarından başka seçenek ise kalmamıştır. Emekli maaşlarındaki muhtemel iyileştirmeler, enflasyon üzerinde zam verilmesi, hatta zammın kök ücrete yansıtılması samimi dileğimiz ve beklentimizdir.“

ERDOĞAN “İNŞALLAH” DEMİŞTİ

Geçtiğimiz gün TBMM’nin açılışı sebebiyle Meclis koridorlarında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, “Yılbaşından önce emeklilere zam olacak mı?” sorusuna “İnşallah” yanıtını vermişti.

Emeklilerin gözü şimdi Bahçeli’nin çıkışı sonrasında hükümetin atacağı adımda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x