Fransa’da, skandala karıştığı gerekçesiyle 5 bankaya baskın düzenlendi

Investing.com – Kolluk kuvvetlerinin, hisse senedi alım satımında vergi dolandırıcılığına yönelik altı yıllık bir soruşturmayla bağlantılı olarak beş kuruma baskın düzenlemesinin ardından Fransa’da banka hisseleri Salı günü düştü.

Baskın yapılan bankalar BNP Paribas (EPA:BNPP) ve aracılık kolu Exane ile birlikte Société Générale (EPA:SOGN) ve Natixis oldu.

Mali savcılık tarafından yapılan açıklamaya göre HSBC Holdings (LON:HSBA)’in (NYSE:HSBC) Fransa ofisleri de arandı.

Le Monde gazetesi, aramalara Maliye Bakanlığından 160 yetkilinin yanı sıra Almanya’dan da yetkililerin katıldığını bildirdi.

Baskınlar, Fransa’nın “CumCum” skandalı olarak adlandırdığı, bankaların temettülerle bağlantılı ödemelerde vergi makamlarını dolandırmak için yapay hisse senedi alım satımı yaptığı olayla bağlantılı.

“CumCum”da yatırımcılar, vergilendirilmekten kaçınmak için temettü ödemeleri gerektiği anda hisse senetlerini kısa süreliğine yerleşik olmayanlara satıyorlardı. Daha sonra bu işlemi tersine çevirerek vergi tasarrufunu aralarında bölüşüyorlardı.

Bu strateji, Almanya’daki benzer bir skandalın merkezinde yer alan “CumEx” stratejisinden daha az riskli bir strateji olarak görülüyordu.

Deutsche Bank (ETR:DBKGn) ve Commerzbank (ETR:CBKG) dahil olmak üzere ülkenin en büyük bankalarının çoğu bu skandala karıştı ancak yanlış bir şey yapmadıklarını söyleyerek inkar ettiler.

Çeşitli medya tahminlerine göre Alman hükümetine verilen zarar 35 milyar euro’nun üzerinde (1 euro = 1,0838 dolar). ABN AMRO (AS:ABNd) dahil olmak üzere Hollanda bankaları da bu tür işlemler yaptıklarını kabul etmişti.

SocGen hisseleri Paris’te %1,9 düşerek haberlerden en kötü etkilenen banka oldu. BNP Paribas hisseleri ise %0,7 düşerek ilginçtir ki %1,5 düşen Deutsche’den daha az değer kaybetti.

Deutsche Bank, 2018’den bu yana bilançosunu büyük ölçüde riskten arındırmasına rağmen olası bir volatilite kaynağı imajından kurtulmakta zorlanıyor. Ticari gayrimenkul krizine maruz kalmasıyla ilgili endişeler, Cuma günü sektör genelinde bir satışı tetikledi ve Pazartesi günü sinirler yatıştıkça bu satış kısmen azaldı.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir