Kırmızı Bülten’le aranan IŞİD’li Ankara’da yaşıyor

Interpol tarafından IŞİD üyeliği şüphesiyle Kırmızı Bülten’le aranırken Suriye’den kaçak yollarla Türkiye’ye giren ve Ankara’nın Polatlı ilçesinde sahte kimlikle yakalanan D.K., Kazakistan adli makamlarının gereken belgeleri göndermemesi nedeniyle “delil yetersizliğinden” tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Yurt dışı yasağı ve adli kontrol uygulanan Kazakistan uyruklu D.K., şu an Ankara’da ikamet ediyor.

MISIR’DAN GELDİ, KAÇAK YOLDAN SURİYE’YE GEÇTİ

Artı Gerçek’ten Hale Gönültaş’ın haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameye göre, 35 yaşındaki D.K., Suriye’deki iç savaşın şiddetlendiği 2013 yılında Kazakistan’dan Mısır’a gitti. Sonraki durağı ise Türkiye oldu. Türkiye’deki IŞID yapılanması ile temas kuran D.K., çeşitli illerde evlerde konakladı. Antep’e gittiğinde ise Maksat isimli bir kişinin evinde kaldı; onun yardımı ile kaçak yollarla Suriye’ye geçti.

IŞİD’E ÜYE TOPLAYAN YAPILANMALARA ÜYE

D.K., IŞİD’e katılmadan önce başta Kazakistan vatandaşlarına hitaben “Mücahitler” isimli bir video çekerek “cihada katılma” çağrısı yapmıştı. Kazakistan istihbaratı, bu videonun yayılması üzerine yaptığı incelemede, D.K.’nın IŞİD’e katılmak üzere Suriye’ye gittiğini tespit etti. İstihbarat çalışması sonrasında, D.K.’nın IŞİD’e katılmadan önce Kazakistan’da örgüte üye kazandırmak üzere faaliyet gösteren “Davut Cemaati” ve “Birleşik Kazak Cemaati” isimli yapılanmalara mensup olduğu, bu yapılar içinde aktif faaliyette bulunduğu belirlendi.

Kazakistan istihbaratı, o sırada Suriye’de bulunan D.K. hakkında toplanan bu delil ve bilgileri INTERPOL’e bildirdi. INTERPOL de, 2014 yılında D.K. hakkında Kırmızı Bülten’le arama kararı çıkardı.

TÜRKİYE’DE SAHTE KİMLİKLE DOLAŞTI

D.K., iddianamede yer verilen özet ifadesine göre, Suriye’de bulunduğu süre boyunca kaçak yollarla sık sık Türkiye’ye geçti. Türkiye’ye giriş yaptığında da, IŞİD’liler tarafından hazırlanan sahte kimlik sayesinde rahatlıkla hareket etti; örgütün Türkiye yapılanması tarafından belirlenen evlerde kaldı.

İSTANBUL’DA SALDIRI HAZIRLIĞINDA OLAN KARDEŞİ SINIRDIŞI EDİLDİ

İddianamede dikkat çeken bir diğer unsur ise D.K.’nın kardeşinin de IŞİD üyesi olması. Buna göre, D.K.’nın kardeşi 2015 yılında Türkiye’deydi. 2015 yılında Kazakistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na saldırı hazırlığı içindeyken polis operasyonuyla yakalandı ve sınırdışı edildi.

POLATLI YAKINLARINDA SAHTE KİMLİKLE YAKALANMIŞTI

D.K., Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile ABD’nin ortak operasyonu ile IŞİD’in Suriye’de elinde tuttuğu son toprak parçasını 2019 yılında kaybetmesinin ardından yine kaçak yollarla Türkiye’ye geldi. 2021’e kadar sahte kimlikle Türkiye’de yaşadı.

Nisan 2021’de ise Türkiye güvenlik güçlerine, “Kırmızı Bülten’le aranan Kazak vatandaşı D.K. isimli şahsın araçla Ankara’ya geleceği” istihbaratı ulaştı. 2 Nisan 2021 günü, D.K.’nın aracı, güvenlik güçlerince Ankara’nın Polatlı ilçesi yakınlarında durduruldu ve gözaltına alındı.

GEREKÇE: KAZAKİSTAN İSTİHBARATI, BELGELERİ GÖNDERMEDİ

D.K. 2 Nisan 2021 günü çıkarıldığı mahkemede “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne gönderildi ve 29 ay tutuklu kaldı. Bu sürede Türkiye’den yetkililer Kazakistan yönetimiyle temas kurarak D.K.’nın IŞİD üyeliğine ilişkin istihbarat birimlerinin elindeki bilgi, belge ve videoları talep etti. Ancak Kazakistan, D.K’nın tutuklu kaldığı süre içerisinde kendi vatandaşına ait bilgi ve belgeleri Türkiye yargısına göndermedi.

Astana’nın belge göndermemesi nedeniyle D.K., IŞİD üyeliğinden yargılandığı davanın geçen haftaki duruşmasında “delil yetersizliği” gerekçesiyle tutuksuz yargılanmak üzere yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Bir sonraki duruşmanın Nisan 2024’te görülmesi beklenirken, IŞİD’li D.K. şu anda Ankara’da bir adreste yaşıyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x