Olası İstanbul depreminde kaç kişinin ölebileceği açıklandı

İstanbul’un depreme hazır olup olmadığını masaya yatıran Amerikan haber kanalı CNN International, web sitesinden “İstanbul’da akılalmaz büyüklükte bir deprem yaklaşıyor” başlıklı bir haber yayımladı.

Haberde, İstanbul’un iki fay hattının çevresinde konumlandığının altı çizilerek, “Bu, İstanbul’un depreme hazır olup olmadığı konusundaki endişeleri artıran jeolojik bir gerçekliktir” denildi.

CNN’e konuşan Prof. Celal Şengör, “İstanbul için görünüm pek parlak değil. Hiç parlak değil. Önümüzdeki yirmi yıl içinde İstanbul’da büyük bir deprem olmazsa hepimiz çok şaşırırız. İşte bu kadar yakın. Bu sadece bir ihtimal ama ihtimal yüksek” dedi.

“YIKICI SONUÇLAR DOĞURABİLİR”

Beklenen depremin 7,2 ila 7,8 arasında bir büyüklüğe sahip olmasının beklendiğini aktaran CNN, uzmanların bu büyüklükte bir depremin Türkiye’nin ticaret ve sanayi merkezi için yıkıcı sonuçlar doğurabileceğini tahmin ettiğini belirtti.

“100 BİN İNSAN ÖLEBİLİR”

Olası can kaybının mercek altına alındığı haberde, şu ifadeler yer aldı:

“Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, İstanbul’da gece meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 14 bini aştığını tahmin ediyor. Ancak bazı uzmanlar, sayının çok daha büyük olacağına inanıyor.”

Şengör’ün 100 bin can kaybının yaşanabileceğini aktardığını yazan CNN, haberde uzman ismin şu sözlerine yer verdi:

“Depremin sadece doğrudan etkisini düşünemezsiniz, aynı zamanda sarsıntının ardından ne geleceğini de düşünmelisiniz. Yağma, yangınlar, salgın hastalıklar olacak. Korkunç olacak.”

“4.5 MİLYON KİŞİ EVSİZ KALABİLİR”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 7,5 büyüklüğünde bir depremin kentte yaklaşık 90 bin binanın yıkılmasına yol açabileceğini ve 260 bin binanın da ciddi hasar görme ihtimali olduğunu açıkladığını okurlarına aktaran CNN, “Şehir yetkililerine göre, bu, İstanbul nüfusunun dörtte birinden fazlasına denk gelen yaklaşık 4,5 milyon insanı evsiz bırakabilecek ciddi bir tahmin” dedi.

BENZER BİR HABERİ BBC DE YAPMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde benzer bir haber yayımlayan BBC, kentteki binaların büyük bölümünün 1999’dan önce inşa edildiğine dikkat çekmiş ve şu değerlendirmede bulunmuştu:

“Sadece üç ay önce, bir araştırma burada bir depremin 90 bin insanı öldürebileceğini söyledi. Şimdi, şehri hazırlamak için yarış başladı.”

KAYNAK: HÜRRİYET.COM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir