Ölümden sonra ne oluyor? Anlatılanlar biraraya getirildi çizimi yapıldı. İşte ölümün ilk anları ile ilgili simülasyon

Avustralyalı sanatçı Shaun Gladwell, ‘ölüm sonrasında ne olduğunu’ deneyimlemek isteyenler için bir simülasyon geliştirdi. Simülasyon, sanal gerçeklik gözlükleri ve dış ekipmanlar yardımıyla kişilere kendi ölü hallerini dışarıdan bir gözle gösteriyor.

Sputnik’in haberine göre, Gladwell ‘ölümden dönen’ kişilerin anlatımlarını bir araya getirerek bu deneyimi bir simülasyon ortamında yeniden oluşturdu. Söz konusu anlatımlar, kalp krizi veya beyin ölümü yaşadıktan sonra hayata geri dönen kişilerden elde edilirken bu kişiler, ‘ölüm simülasyonu’na girmek isteyenler için hatırladıkları son anları anlattı.

SİMÜLASYONDA NE OLUYOR?

Shaun Gladwell’in ‘Elektriksel Fırtınalardan Geçmek’ adını verdiği ve ‘insanı derinden etkileyen, beden dışı bir doğaya sahip katılımcı bir genişletilmiş gerçeklik deneyimi’ şeklinde tanımlanan ortam, Avustralya’daki ‘Melbourne Now’ isimli etkinlik çerçevesinde meraklılarına sunuldu.

Etkinliğe katılıp ‘ölüm simülasyonu’nu denemek isteyenler bir hastane yatağına yatıyor ve sanal gerçeklik gözlüklerini takarak sahte bir kalp krizi deneyimine giriyor. Kullanıcılara sağlanan sanal gerçeklik ortamında doktorlar kalp krizi geçiren hastaya müdahale etse de başarısız oluyor ve ölüm sonrasında ‘ruhun bedenden ayrıldığı anlar’ sahneleniyor. Sanal gerçeklik ortamında kullanıcıların taktığı gözlüklerin yanı sıra, kendi ‘ölü’ bedenlerini dışarıdan görebilmeleri için çeşitli kameralar da bulunuyor.

Ölüm simülasyonuna giren bir sosyal medya kullanıcısı da ‘titreyen bir yatağa uzandıktan sonra sanal gerçeklik ortamındaki doktorların kendisini kurtarmakta başarısız olduğu anları gördüğünü, bu çarpıcı deneyimin kaygı verici bir his uyandırdığını ve dilenen herhangi bir anda simülasyondan çıkmanın mümkün olduğunu’ aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir