Wall Street Uzmanlarından Altın İçin Rekor Tahminler!

Altın piyasası yeni alıcılar çekiyor. Ayrıca, daha fazla bankacılık kargaşası korkusu ve Federal Reserve’in duraklama umutları, altın fiyatlarını 2.000 dolara doğru itiyor. Peki sarı metal bundan sonra nasıl bir hamle yapacak?

Fed’in faizleri düşürmeye başlayacağı beklentisi gerçekçi değil!

State Street Global Advisors’ın baş altın stratejisti George Milling-Stanley’e göre, piyasalar Federal Reserve’in yıl sonundan önce faiz oranlarını indireceğine dair biraz fazla erken beklentiye girmiş olabileeceğini söylüyor. Milling-Stanley, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısını dinledikten sonra, merkez bankasını mevcut rotasından döndürmek için muhtemelen derin ve keskin bir durgunluk gerekeceğini belirtiyor. Bu bağlamda stratejist, şu açıklamayı yapıyor:

Muhtemelen bu yıl bir noktada sığ bir durgunluğa gireceğimizi tahmin ediyorum. Ancak durgunluğun Powell’ı bu yıl nedeni değiştirmeye ve faizleri düşürmeye zorlayacak kadar derin olacağını düşünmüyorum. İşgücü piyasasına baktığınızda, temel ekonomide oldukça fazla dayanıklılık var.

Altının daha fazla korkacak bir şeyi yok!

Fed’in enflasyon konusundaki şahin duruşuna rağmen, Milling-Stanley, altın fiyatlarının 2023’e kadar 2.000 dolar etrafında dalgalanacağını söylüyor. Stratejist ayrıca, altına daha fazla destek sağlamak için 2023 yılına kadar daha zayıf bir ABD doları beklediğini kaydediyor. Fed’in faiz oranlarını 25 baz puan daha artırabileceğini, ancak ABD dolarına geçen yıl 75 baz puanlık hareketlerin sağladığı ivmeyi sağlamayacağını belirtiyor. Bu doğrultuda şu çıkarımı yapıyor:

Geçen yıl altının başlıca rüzgarı doların gücüydü ve bu 25 baz puanlık artışlar aynı etkiyi yaratmayacak. Altının daha fazla faiz artırımından korkacak hiçbir şeyi yok ve nihai faiz indirimlerinden yararlanacak her şeyi var.

Bu durum altın fiyatlarını desteklemeye devam edecek

Milling-Stanley, ekibinin altının 1.600 dolar ile 1.900 dolar arasında işlem görmesi konusundaki mevcut tahminini koruyor. Bununla birlikte, büyüyen bankacılık krizinin altın fiyatlarını mevcut seviyelerde desteklemeye devam etmesi gereken yeni bir faktör olacağını söylüyor. Buradan hareketle şu öngörülerde bulunuyor:

Bu bankacılık krizi temelde belirsizliği artırdı ve bu da piyasa beklentileri etrafındaki oynaklığa yansıdı. Bu da altın fiyatlarını desteklemeye devam edecek. Bu bankacılık krizinin bir sonunu gördüğümüzü sanmıyorum; şu anda bir sonraki domino taşının düşmesini bekliyoruz.

Altın burada parlayacak gibi duruyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Fed, Çarşamba günü beklentiler doğrultusunda faizleri 25 baz puan artırdı. Piyasalar, Fed’in kararını ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın sıkılaştırmada olası bir duraklamayla ilgili mesajını sindirdi. Silicon Valley Bank’ın çöküşünün ardından Fed’in dilindeki kritik değişiklik, ‘devam eden faiz artışları’ beklentilerinden ‘biraz ek politika sıkılaştırması’na geçişti.

Muhabirler bu yeni Fed konuşmasının ne anlama geldiği konusunda Powell’ı sorguya çektiklerinde, Fed başkanı, “Enflasyonu bastırmak için devam eden faiz artışlarına artık ihtiyaç duyulacağını ifade etmiyoruz… Bankacılık sisteminde son iki hafta içinde yaşanan olayların hane halkı ve işletmeler için daha sıkı kredi koşullarına yol açması ve bunun da ekonomik sonuçları etkilemesi muhtemel,” yanıtını verdi. Kısacası, bankacılık krizinin etkisi, Fed’in para politikasının yapacak daha az işi olacağı anlamına gelebilir. OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, bu gelişmeleri şu şekilde yorumluyor:

Pek çok trader Fed sonrası ve ABD yetkililerinin daha fazla bankacılık kargaşasını ne kadar çabuk kontrol altına alabilecekleri konusunda gergin kaldığından, altın Wall Street’te favori bir trade haline geliyor. Altın burada parlayacak ve 2.000 dolar seviyesinin üzerinde bir yuva bulacak gibi görünüyor. Bölgeyi rekora koşmak o kadar da uzak değil.

Altının görünümü yukarı yönlü

Analistlere göre, finansal istikrar endişeleri devam ederse altının yukarı yönlü potansiyeli oldukça fazla. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kongredeki son duruşmasında piyasadaki korkuları yatıştırmayı başaramadı. Herkesin aklındaki kilit soru, ani çıkışların birkaç ABD bölgesel bankasının çöküşüne katkıda bulunmasının ardından Washington’ın tüm ABD banka mevduatlarını geri vermeye istekli olup olmadığı. Çünkü, Mevcut Federal Deposit Insurance Corp sigorta limiti 250.000 dolar. Ve Yellen Çarşamba günü bu fikri reddetti. Her durumun ayrı ayrı değerlendirileceğini söyledi.

TD Securities’in kıdemli emtia stratejisti Daniel Ghali, bankacılık sektöründeki çalkantıyla ne olacağına dair belirsizliğe rağmen, özellikle yıl sonuna kadar faiz indirimlerine ilişkin artan beklentilerle altının görünümünün yukarı yönlü olduğunu söylüyor. Stratejist, bu konudaki görüşlerini şu şekilde açıklıyor:

Altının risk dengesi, bir CTA alım faaliyetinin 2.000 doların kuzeyindeki fiyatları potansiyel olarak desteklemesiyle birlikte, yukarı yönlü olmaya devam ediyor. 2.030 dolar aralığının kuzeyine müteakip bir kırılma, önemli bir CTA satın alma programını harekete geçirebilir. Ayrıca, bunun ötesinde, fiyatlar daha fazla yükselmeden önce altına yönelik ihtiyari faizin artması gerekebilir.

Bu, altın için yeni bir katalizör ve ezber bozan bir şey!

Bloomberg verileri, altına dayalı ETF’lerin son işlem seansında 300.000 onstan fazla eklendiğini ve geçen Haziran’dan bu yana en büyük günlük kazancı işaret ettiğini gösteriyor. MKS PAMP’ın metal stratejisi başkanı Nicky Shiels, konuya ilişkin olarak şu yorumda bulunuyor:

Altın ve ABD Hazine kağıtları gibi klasik güvenli limanlarda kalite teklifine kayda değer bir uçuş oldu. Altın, bu süreçte 1.800 dolardan 2.000 dolar yükseldi. Fed’in daha önemli ve eve daha yakın bir şeyi bozduğunu resmen doğruladığından, SVB başarısızlığının altın için yeni bir katalizör ve ezber bozan bir şey olduğunu düşünmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir