Bahçeli’nin “24 saat müddetinin” perde arkası; “Türk askeri bölgede barış sürecini yönetmek üzere görevlendirilebilir”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “24 saat içinde ateşkes sağlanamazsa Türkiye süratle devreye girmeli” çıkışının süresi dün doldu. Bahçeli’nin bu ifadeleri nedeniyle “Türkiye, Filistin’e asker mi gönderecek” sorusu gündeme geldi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, MHP’li kaynaklar “Bahçeli, Türkiye’nin garantörlüğünü işaret etti” dedi. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlayan Zürih ve Londra antlaşmalarını örnek gösteren MHP’li kaynaklar, “Filistin’de de Türkiye’nin öncülüğünde taraflar arasında anlaşmalar imzalanabilir. Türk askeri ise bölgede barış sürecini yönetmek üzere görevlendirilebilir” dedi.

Ne olmuştu?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “İki haftadır Gazze’de zincirleme insani felaketler yaşanmaktadır. Soykırım raddesine ulaşan hunhar saldırılar artık sabır ve tahammül sınırlarını çoktan aşmıştır. Milliyetçi Hareket Partisi olarak çağrımız şudur: Eğer bugünden itibaren 24 saat içinde ateşkes sağlanamazsa, saldırılar durmazsa, mazlumların üzerine bombalar bırakılmaya ısrarla devam ederse, milletimle açık açık paylaşıyorum ki, Türkiye süratle devreye girmeli, tarihi, insani ve inanç sorumluluğunun gereği her neyse yapmalıdır ” açıklamasını yaptı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli‘ye destek vererek, “Sayın Devlet Bahçeli’ye Filistin konusunda gösterdiği hassasiyetten dolayı teşekkür ediyorum. Tarihimizin, inancımızın ve insanlığımızın gereği olan çağrısını destekliyorum” dedi.

Karamollaoğlu’ndan sonra Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Atılan her adımı ve yapılan her çağrıyı desteklediğimiz gibi Devlet Bahçeli’nin Gazze ve Filistinli kardeşlerimiz için dile getirdiği ifadeleri de takdirle karşılıyor, destekliyorum” dedi.

TIKLAYIN – Bahçeli: Soykırım raddesine ulaşan hunhar saldırılar, sabır ve tahammül sınırlarını çoktan aştı

TIKLAYIN – Karamollaoğlu’ndan Bahçeli’nin Gazze çağrısına destek

TIKLAYIN – Karamollaoğlu’nun ardından Davutoğlu’ndan da Bahçeli’nin Gazze çağrısına destek

TIKLAYIN – Bahçeli, Davutoğlu’nu aradı: Gazze konusunu ele almak için yüz yüze de görüşecekler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x