CHP duyurdu: En az bin seçim çevresinde ön seçim yapılacak

CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi toplantılarının ardından yerel seçim stratejilerine ilişkin açıklamalar yaptı.

Yücel, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında “Aday Saptamaya kaynak olmak üzere seçim çevrelerinin özelliklerine göre Örgüt Denetiminde Ön Seçim, Örgüt Denetiminde Basit Aday Yoklaması ve Örgüt Denetiminde Genişletilmiş Aday Yoklaması adıyla Eğilim Yoklaması yöntemlerinin kullanılmasına karar verilmiştir.” dedi.

AA ve DHA’nın aktardığına göre İsrail’in Gazze’de yaptığı katliama değinip Türkiye ve dünyanın meseleyi uluslararası bir insanlık sorunu olarak ele alması ve kalıcı barışı sağlamak için gerekli adımları atmasının zorunlu olduğunu dile getiren Deniz Yücel’in açıklamalarından satır başları şöyle:

– Siz, Erdoğan’ın ikide bir Hamas’ı övdüğüne bakmayın, Erdoğan sadece Türkiye’de Hamas lafları, bazı radikal kesimlerde prim yapıyor ve yerel seçim yaklaşıyor diye her zamanki gibi ikiyüzlü siyasetine devam ediyor. Geçen yerel seçimde, ‘Sisi’ye mi oy vereceksiniz, Binali Yıldırım’a mı’ diye vatandaştan oy istedi. 2024 Mart’ında da ‘Netanyahu’ya mı oy vereceksiniz, yoksa AKP’nin adayına mı’ diyerek seçim propagandası yaparsa kimse şaşırmasın. Hâlbuki İsrail ile ticaret hacmi devam ediyor. İktidar, basın önünde yalandan birkaç laf söylerken Türkiye-İsrail ilişkileri, hız kesmeden artarak devam ediyor.

ÖZGÜR ÖZEL’İ BİR ŞEYHİN ETEĞİNİ ÖPERKEN GÖREMEZSİNİZ

– Cumhur İttifakı’nın ortakları, CHP ve Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel olmasa ne konuşacaklar açıkçası çok merak ediyoruz. Sayın Erdoğan, partisinin grup toplantısında dedi ki ‘Bölücü terör örgütleriyle opera dinlemeyi marifet saydılar.’ Bölücü terör örgütleri ne zamandan beri opera yapar oldu? Şunu da söylemeden geçmeyelim: Pervin Çakar’ı en fazla konuk edip ekranlarına çıkaran da TRT’dir. TRT arşivlerini silse de bu yayınları akıllardan silemeyecektir. Ben, buradan Sayın Erdoğan’a sesleniyorum: Genel başkanımız Sayın Özgür Özel’i opera sanatçısı bir kadının elini öperken görebilirsiniz ancak bir şeyhin eteğini öperken göremezsiniz. Size kalsa herkes terörist, herkes çürük, herkes sürtük. Bizi teröristlerle yan yana göremediğiniz için çareyi yanımızdakilere terörist demekte buldunuz. Anlıyoruz ama artık komik duruma düşüyorsunuz. Bölücü terör örgütleriyle opera dinliyormuşuz, hadi oradan.

– Türkiye dolandırıcıların, mafyanın fink attığı bir ülke haline geldi. Vergisini ödeyen, kıt kanaat geçinen, harama el uzatmayan sade vatandaş ne yapacak?

– Bugünkü Parti Meclisi toplantımızda 659 seçim çevresine esas olmak üzere 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak seçimlerde tüm seçim çevrelerinde ve tüm seçim türlerinde aday saptamaya kaynak olmak üzere seçim çevrelerinin özelliklerine göre ‘örgüt denetiminde ön seçim’, ‘örgüt denetiminde basit aday yoklaması’ ve ‘örgüt denetiminde genişletilmiş aday yoklaması’ adıyla eğilim yoklaması yöntemlerinin kullanılmasına karar verilmiştir.

– En az bin seçim çevresinde önseçim yapılacak, bu seçim çevrelerini de haftadan haftaya belirleyip, kamuoyuyla paylaşacağız.

– Öncelikle ön seçim diyoruz. Örgütlerimize bu konuda yetki veriyoruz. Ön seçim yapılamayan yerlerde örgüt görüşleri doğrultusunda memnuniyet anketleriyle, aday profili belirleme süreçleriyle, aday adaylarının toplumsal karşılığını ölçerek, çoklu adayların teke indirilmesi ve bunların içerisinden mümkün olduğu kadarıyla kadın adayların tercih edilmesi yönünde bir irademiz olduğunu paylaşmak istiyorum. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x