Mecliste Kürt tartışması! “Kürtlerin devleti Türkiye Cumhuriyeti devletidir”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda bütçe üzerine söz alan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kars Milletvekili Adem Çalkın, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş’ın Meclis Genel Kurulu’nda söylediği  “Milyonlarca kişi, Kürt halkı Sayın Öcalan’ı iradesi olarak görüyor” şeklindeki sözlerine tepki gösterip, DEM Partili vekilleri hedefine alan bir konuşma yaptı.

Bütçe üzerine söz alan AK Parti Kars Milletvekili Adem Çalkın, sosyal medya hesaplarından paylaştığı konuşmasının son bölümünde; “Gazi Meclisimizde bazı milletvekillerimizin zaman zaman kürsüden dile getirdiği, ancak hakikatle bağdaşmayan, Kürtlerin inanç, kültür ve kimliği ile özdeşleşmeyen, temsilden uzak sözleri için; birkaç söz etmek isterim.” şeklindeki ifadeleri ile konuya giriş yaptı.

“CUMHURİYET TARİHİMİZİN EN KÖKLÜ ADIMLARI AK PARTİ İKTİDARI DÖNEMİNDE ATILMIŞTIR”

Çalkın: “Ülkemizde, temel hak ve hürriyetlerin korunması ve demokratik adımlar konusunda cumhuriyet tarihimizin en köklü adımları, Genel başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, AK Parti iktidarlarımız döneminde atılmıştır.” ifadelerini kullandı.

DEMOKRATİK KAZANIMLARI ÖZALAN’A MAL EDEN SÖZLERE SERT TEPKİ

“Tarih ve vicdan karşısında kabul etmek gerekir ki; bu bir devrimdir.” ifadelerini kullanan vekil Çalkın sözlerine şöyle devam etti: “Değerli milletvekilleri DEM Partisi Grup Başkanvekili tarafından, ‘Gazi Meclis’imiz çatısı altında, Kürtlerin temsilcisi olarak; Kürtlerin gelenek, görenek Milli ve manevi değerlerine aykırı, Marksist-Leninist, katliamcı, suikastçı, İmralı’daki terörist başını göstererek, elde edilen demokratik kazanımları, ona mal etme yalanını ortaya atmıştır.

Bu asla kabul edilemez, biz Kürtler bunu, asla kabul etmiyoruz. Bunlar sizin Kürtlere dayatmanızdır. Eğer, Kürtlerin temsili söz konusuysa, Bu temsil gazi meclisimizin milletvekillerinde ve 85 milyonu temsil eden devlet başkanındadır.”

KÜRTLERİN DE, TÜRKLERİN DE DEVLETİ, TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİDİR

Çalkın: “Özetle, bugün karşı karşıya kaldığımız esas sorun, Kürtlerin varlığının inkârı değildir.  Yaşanan bu devrimin inkâr ediliyor olmasıdır.  Bunun da Kürtleri temsil ettiğini iddia eden bir anlayış tarafından yapılıyor olması gerçekten kabul edilemez.

Birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin önüne hiçbir güç geçemeyecek. Ne milletimiz, ne de imanımız buna müsaade etmez. Kürtlerin devleti yoktur diyorlar, vardır. Kürtlerinde, Türklerinde devleti, Türkiye Cumhuriyeti devletidir.” ifadelerini kullandı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x