Netanyahu yalanladı, ABD doğruladı: Saldırı biliniyordu

Hamas’ın başını çektiği Filistinli gruplarının cumartesi günü başlattığı saldırı hakkında “İsrail’in Mısır tarafından uyarıldığı” iddiasına ABD’li bir Kongre üyesinden de destek geldi. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı olan Cumhuriyetçi siyasetçi Michael McCaul, Mısır istihbaratının İsrail’i üç gün önce uyardığını savundu.

Söz konusu iddia ilk olarak, ismi açıklanmayan Mısırlı yetkililer tarafından ortaya atılmıştı. İsrail basınına konuşan Mısırlı bir istihbarat yetkilisi, “çok kısa süre içinde büyük bir şeyin” gelmekte olduğu konusunda İsrail’e bilgi verdiklerini ancak bu uyarının “hafife alınarak” emir-komuta zincirinde İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’ya ulaşmadığını öne sürmüştü. Mısırlı yetkili, İsrail’in bunun yerine Batı Şeria’ya odaklandığını savunmuştu. Netanyahu ise iddiayı “Tamamen yalan haber” diyerek reddetmişti.

‘GİZLİLİK NEDENİYLE AYRINTILARA GİRMEK İSTEMİYORUM’

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı McCaul ise dün gazetecilere yaptığı açıklamada, “Böyle bir olayın yaşanabileceği konusunda Mısır’ın İsraillileri üç gün önce uyardığını biliyoruz” ifadelerini kullandı. McCaul, gizlilik nedeniyle ayrıntıya girmek istemediğini, asıl sorunun “uyarının ne seviyede yapıldığı” olduğunu söyledi.

Hamas’ın öncülüğündeki Filistinli grupların İsrail’e cumartesi sabahı başlattıkları saldırıda ölü sayısı 1200’e yükselmiş durumda. İsrail ordusunun Gazze’ye misilleme olarak düzenlediği hava saldırılarında ise 1000’den fazla kişi öldü.

Gazze’yi topyekûn abluka altına alan İsrail üzerinde, olası kara harekâtı öncesinde sivillerin güneydeki Mısır sınırından çıkışına izin verilmesi için baskı artıyor.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in İsrail’i ziyaret etmesi, aynı zamanda Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’la da görüşmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x